- Komerční sdělení -finance
DomůAZ magazínStylový telefon, který v Tesle nikdy nevyrobili

Stylový telefon, který v Tesle nikdy nevyrobili

Odvážný návrh černobílého aparátu od akademického sochaře Bohumíra Prihela výběrovou komisi nepřesvědčil.

Není to tak dávno, co jsme televizní signál přijímali vzduchem a telefonovali po kabelu. Dnes je tomu přesně naopak.

Mnozí si ještě pamatujete časy, kdy byl nejvytíženějším komunikačním přístrojem klasický analogový telefon připoután ke stěně kabelem.

Jeho délka se volila podle toho, zda uživatel při telefonování raději nervózně kráčel po bytě, nebo pohodlně seděl v křesle.

Hledání nových tvarů
Modelů telefonních aparátů bylo v polovině 70. let minulého století na trhu relativně dost. Od prvních, stále funkčních poválečných telefonů klasických tvarů z Tesly Karlín, přes modernější z Tesly Liptovský Hrádok až po designově zajímavé ze závodu Tesla Stropkov.

Vývoj a výroba telefonních přístrojů v Tesle Stropkov začala v roce 1964, čtyři roky po vzniku elektrotechnického závodu, který fungoval pod národním podnikem Tesla Liptovský Hrádok.

Výrobní program se specializoval na koncová telekomunikační zařízení a v závodě založili i vlastní výzkumně-vývojovou základnu.

Ve spolupráci s Institutem průmyslového designu (IPD) Bratislava vyhlásili v roce 1975 soutěž o nový design stolního telefonního přístroje. Zúčastnit se jí mohli profesionální výtvarníci.

Garantem soutěže byl právě IPD, který vznikl v roce 1972 v Praze a Bratislavě jako vědeckovýzkumná instituce tehdejšího federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj a nahradil Radu výtvarné kultury výroby.

Návrhy byly realizovány v sádře, v měřítku 1:1 a byly barevně lakovány. Výběrovou komisi tvořilo pět členů – zástupce ze Stropkova, z IPD Bratislava a Praha a dva představitelé Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.

Nová estetika
Mezi mnoha návrhy, které přišly do soutěže, se objevil jeden velmi zajímavý telefonní aparát v černobílém provedení. Dodnes působí velmi expresivně a zároveň vyváženě.

Netradiční, ladné a přitom funkční tvarové řešení však komisi nepřesvědčilo. Z dnešního pohledu si dovolím říci, že je to velká škoda.

Černobílý telefon mohl významně oživit tehdejší produkci volacích přístrojů a věřím, že by byl úspěšný nejen na domácím trhu.

Autorem designu byl akademický sochař Bohumír Prihel (1926 – 1990), který vytvořil vzácné dílo nejen v soše, reliéfech, plastikách a objektech, ale také v oblasti malby, kresby, grafiky a na poli prostorových obrazů vytvořených kombinovanou technikou.

Cit pro formu, kompozici a účelnost uměl vizionářský vyjádřit v designu, který nebyl poplatný tehdejším módním tvarovým řešením.

Vzácný model telefonu se spolu s dalšími dvěma variantami dodnes zachoval díky jeho synovi – sklářskému výtvarníkovi a designérovi Drahomíru Prihelovi – který ho před časem daroval do sbírek nově vzniklého Slovenského muzea designu SCD.

Úspěšný slovenský výrobce
V roce 1980 se Tesla Stropkov osamostatnila a přetransformovala na národní a později koncernový podnik. O deset let později se stala státním podnikem a zakrátko akciovou společností.

Po privatizaci v roce 1994 se výroba v podniku neutlumila, ale spolu s vývojem pokračuje úspěšně dodnes.

V současnosti se Tesla Stropkov soustřeďuje zejména na vývoj a výrobu speciálních telefonů pro průmyslové prostředí.

Přestože v roce 1975 se nepodařilo zrealizovat výrobu prototypu aparátu od Prihela, ve Stropkově nadále spolupracují i ​​se slovenskými designéry.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek