- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníČtyři operátoři podepsali dohodu o výměně frekvencí. Rozdělí si je stejně

Čtyři operátoři podepsali dohodu o výměně frekvencí. Rozdělí si je stejně

Operátoři konečně i smluvně podchytili plánovanou změnu.

Ještě koncem ledna jsme informovali o průlomové dohodě Orange, Telekomu, O2 a 4ky. Čtyři mobilní provideři se dokázali ve spolupráci s regulačním úřadem dohodnout na tom, že si přeuspořádají frekvence v pásmu 1 800 MHz. Na velikosti bloku závisí kapacita sítě, a tak i rychlosti dosahované ve špičkách či reálná rychlostní maxima.

Nakonec se ale celý proces posunul – kvůli tomu, že operátoři nestihli dohodnout a podepsat smlouvu. V minulých dnech ji ale podepsali, což znamená, že ještě ve druhém čtvrtletí budou moci refarming zrealizovat – ukončení technické realizace refarmingu se odhaduje nejpozději na polovinu června 2022.

„Jednáním jsme věnovali spoustu času a energie, ale výsledek stojí za to. Konečně se podařilo důležité frekvenční pásmo scelit, rovnoměrně přerozdělit mezi všechny čtyři operátory a umožnit jim poskytnout kvalitnější služby veřejnosti,“ uvedl předseda regulačního úřadu Ivan Marták.

Co je refarming
Změna, odborně nazývaná refarming spektra, znamená, že se operátoři dostanou k celistvým úsekům frekvenčního spektra. Reálně tak budou umět využít pásmo naplno. Sítě po tomto kroku budou moci fungovat efektivněji a operátoři budou lépe připraveni i na koexistenci 2G, 4G a 5G sítí.

Prý unikátní dohoda v celé EU
Regulátor tvrdí, že jde o unikátní dohodu v EU a operátoři se díky ní dostanou k souvislým a stejným frekvenčním přídělům.

„Dokud dosud měli operátoři příděly ve frekvenčním spektru roztroušeny, touto dohodou se frekvence přeuspořádají tak, aby každý z nich měl svůj souvislý blok. Blok bude mít šířku u každého operátora na třech čtvrtinách Slovenska 20 Mhz a na jedné čtvrtině 15 MHz,“ vysvětluje úřad.

Jak se rozdělí pásmo
Aktuálně je pásmo velmi nesouvislé – jednotlivé bloky frekvencí nejsou pohromadě, ale různě přestřídány. Operátoři tak nemohou plně využívat pásmo, které si koupili v minulých letech. Problémem bylo právě to, že nešlo o souvislé bloky.

na třech dohodnutých částech území 20 MHz blok frekvencí
a v jedné části o něco méně – 15 MHz.
Na velikosti bloku závisí kapacita sítě, a tak i rychlosti dosahované ve špičkách či reálná rychlostní a kapacitní maxima. Takové bude nové uspořádání

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek