- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceCo je konsolidace a jak na ni? Připravili jsme pro vás podrobného...

Co je konsolidace a jak na ni? Připravili jsme pro vás podrobného průvodce

Lidé neustále hledají způsoby, jak si usnadnit život. Ať už jde o bydlení, dopravu, nebo třeba finance. Množství půjček, které má v dnešní době mnoho lidí, může být časem matoucí z hlediska termínů, splácení, nebo jen nevýhodných úroků. Naštěstí se dá situace řešit konsolidací. Pojďte si přečíst, jak na to.

Co je to konsolidace?

Pokud to velmi zjednodušíme, je to vlastně sloučení více úvěrů do jednoho společného, který potom splácíte. Slovo konsolidace je složenina latinských slov, které znamenají pevný, v našem případě upevňujeme úvěry.

Není úplně ojedinělé, že domácnost či jedinec je zatížen více dluhy a úvěry u více společností. Postavíte si dům na hypotéku, auto si koupíte na leasing, spotřebiče na splátky a ještě si vezmete spotřební úvěr na osobní potřeby. Nebo třeba na dodělání zahrady, vybavení a jiné věci. Na každou splátku u každé společnosti potom máte vlastní termín placení, jiný účet, jiná částka, musíte to mít ošetřené tak, abyste na nic nezapomněli.

Věci jdou zjednodušit právě zmíněnou konsolidací. Podepíšete smlouvu s novými podmínkami, původní půjčku vyplatíte a poté už splácíte jen nový úvěr. Z několika půjček máte rázem jen jednu.

Důležité je si zvolit správnou instituci, se kterou se vám bude dál dobře jednat a která vám nabídne výhodné podmínky. Je možné dosáhnout na lepší úroky nebo si přizpůsobit půjčku svojí momentální situaci. Sloučení se může vztahovat na většinu běžných úvěrů, některé do ní ale zařadit nelze. Například půjčku v hotovosti a některé společnosti nezařazují například ani leasing. Každý poskytovatel si může podmínky stanovit a upravit. Takže se předem dobře informujte.

Proč a pro koho může být sloučení půjček výhodné

Konsolidace je ideální pro lidi, které nebaví řešit více splátek rozházených do více termínů, držet si všechny dokumenty a dávat si pozor, co, kdy a jak, a mají rádi jednoduchost. Nejen, že po sloučení se staráte pouze o jeden úvěr, ale také si při podpisu smlouvy můžete trochu pozměnit podmínky.

Výhodou konsolidace také je, že si u většiny poskytovatelů můžete domluvit nižší splátky a častokrát dosáhnete i na výhodnější úrok. Pozor ale na dobu splácení. Je možné, že splátky budou nižší, zato přeplatíte právě kvůli více platbám.

V dnešní době, kdy je sloučení běžná věc, mají i poskytovatelé půjček různorodou nabídku. Setkáte se s odpuštěním několika splátek, vedením účtu zdarma, možností pojištění, nižší úrokovou sazbou i možností doplatit část nebo celý úvěr předčasně bez poplatků. Dokonce si k již sjednoceným úvěrům můžete domluvit půjčení peněz navíc.

U konsolidace se nemusí jednat o zdlouhavý proces, může to být rychlá půjčka, o kterou můžete snadno požádat online. Není ale pravidlem, že na ni dosáhnou všichni. Měli byste být řádnými platiči a být dostatečně bonitní, aby došlo ke schválení.

Jak začít a co je důležité vědět hned na začátku

Předtím, něž se do celého procesu žádosti pustíte, je třeba, abyste si promysleli, jestli máte na sloučení nárok. Jedna z hlavních podmínek je, že musíte mít alespoň dva dluhy, horní hranici si určuje každá instituce sama. Společná hodnota dluhů musí být minimálně 50 000 a maximálně 500 000 až 1 000 000. Také zbývající doba splácení originálních dluhů by měla být delší než 6 měsíců.

Pak musíte dát dohromady dokumentaci od všech svých půjček, které chcete sloučit. Jedná se o smlouvy, celkovou výši dluhů a kolik ještě zbývá doplatit, termíny a výše splátek, úroky a další poplatky. Samozřejmostí je potom jméno instituce, od které úvěr máte. Pozorně se podívejte, jaké jsou poplatky za předčasné splacení dluhu. U některých úvěrů může jít o podstatně velké sumy, takže se nemusí ani vyplatit je dávat do sloučení.

Jak samotný proces probíhá

Jedno z hlavních rozhodnutí, které musíte učinit, je vybrat si instituci, které svěříte svoji důvěru. Máte skutečně na výběr ať už z bankovních, či nebankovních institucí. Každá společnost má jinou nabídku, jiné možnosti, také jiný způsob a délku procesu.

Nebankovní společnosti jsou častokrát benevolentnější a flexibilnější a není tam taková byrokracie. Pokud si ale necháte udělat konsolidaci u své osobní banky, možná vám nabídne dobré podmínky. Je tedy potřeba si všechny informace ověřit a prozkoumat, co trh nabízí. Dokonce nemusíte osobně na pobočku, konsolidace jde zařídit i online a po telefonu. Smlouvu pak podepíšete pohodlně přes sms, online nebo vám dorazí poštou.

Jakmile vyberete poskytovatele, k žádosti kromě dokumentů o půjčkách musíte doložit i svoje osobní dokumenty. Budete potřebovat občanský průkaz a možná další platný doklad a k tomu potvrzení o zaměstnání nebo příjmech. Některé instituce mohou vyžadovat i výpisy z účtu, daňové přiznání a další dokumenty. Jde o to ověřit vaši bonitu. Také si se zvolenou institucí domluvíte podmínky konsolidace, tedy nového úvěru, a to hlavně úrokovou sazbu, poplatky, výši a délku splátek, případně peníze navíc k půjčce. Poté vás čeká podpis smlouvy.

Dalším krokem je vypovědět smlouvu poskytovatelům vašich původních úvěrů a doplatit zbytek dluhu, případně poplatky za předčasné splacení. To uděláte buď tak, že dostanete ihned peníze z nové půjčky a zaplatíte to sami, nebo se o doplacení postará rovnou nový poskytovatel a vy potom jen pravidelně splácíte nastavenou částku. Stejně tak si můžete nechat pomoct i s dokumenty o vypovězení půjčky, jen je podepsat a doručit původnímu věřiteli. Jakmile tento krok vyřídíte, můžete se soustředit už jen na jeden úvěr a pravidelně jej splácet.

Je to jednodušší, než se zdá

Občas se může zdát všechno to papírování a žádosti složité, ale v případě konsolidace je opak pravdou.

Jestliže nemůžete dohledat některé dokumenty, neváhejte si zajít do vaší společnosti a poptat se. Poté vám se vším pomůže nová instituce, u které si sloučení sjednáte.

Zpřehlední se vám finanční výdaje, můžete si polepšit nebo si jen trochu ulevit na výši splátek a zjednodušit si život. Samozřejmě musíte být dobře informovaní, vědět jakou službu si sjednáváte a zda je to pro vás výhodné.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek