- Komerční sdělení -finance
DomůFinancePodle Doležala jsou vysoké ceny stavebních materiálů problém, s ÚVO hledá řešení

Podle Doležala jsou vysoké ceny stavebních materiálů problém, s ÚVO hledá řešení

Problémem jsou například ocel, železo, beton či dřevo.
Některé ceny stavebních materiálů vlivem pandemie a války na Ukrajině vzrostly io více než 100%. Stavbaři hovoří o výrazném zvýšení nákladů a problému dodržet smluvní ceny. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR proto hledá spolu s Úřadem pro veřejné zakázky (ÚVO) způsob, jak se s nárůstem cen vyrovnat. Uvedl to ministr dopravy Andrej Doležal (nominant Jsme rodina) ve videu na sociální síti.

„Je to velmi vážný problém. My to vnímáme na železnicích či silničních stavbách, ale tohle není jen o nás. Stejné problémy, i když zřejmě v menších zakázkách, mají i samosprávy. Také nevědí, co dělat, když jim zhotovitel řekne, že jim projekt za vysoutěženou částku nedokáže postavit a odstoupí od zakázky,“ konstatoval Doležal.

Současné smlouvy sice v sobě mají tzv. valorizační vzorec, díky kterému lze zvýšit výsledné ceny staveb, ale tento vzorec podle Doležala nepočítal s tak výrazným nárůstem cen na trhu. Problémem jsou například ocel, železo, beton či dřevo. Ministerstvo jedná s ÚVO o tom, aby se při posuzování nároků stavbařů využil paragraf zákona o veřejných zakázkách, který hovoří o nepředvídatelných okolnostech.

„Jsme toho názoru, že kombinace pandemie a války je nepředvídatelná okolnost. Každou ze zakázek však budeme posuzovat jednotlivě. Nárůst cen je třeba dobře vyargumentovat, neboť se určitě najdou různí spekulanti, kteří to budou chtít zneužít. Věříme, že tu argumentaci budeme mít dostatečnou na to, aby i ÚVO uznalo, že jsme ten paragraf použili oprávněně,“ dodal Doležal. Resort dopravy zároveň pracuje na tom, aby nové smlouvy obsahovaly již vylepšenou verzi valorizačního vzorce, která bude zohledňovat i růst cen specifických stavebních materiálů.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek