- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceRusko se zřejmě dostalo do platební neschopnosti, tvrdí agentura Moody's

Rusko se zřejmě dostalo do platební neschopnosti, tvrdí agentura Moody’s

Moskva měla naposledy problémy se splácením zahraničního dluhu po bolševické revoluci v roce 1917.
Rusko se zřejmě dostalo do platební neschopnosti, když se pro západní sankce pokusilo o obsluhu svých dolarových dluhopisů rublemi, uvedla agentura Moody’s.

Moskva měla naposledy problémy se splácením zahraničního dluhu po bolševické revoluci v roce 1917. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Rusko 4. dubna uhradilo splátky dvou státních dluhopisů splatných v letech 2022 a 2042 v rublech. V podmínkách splácení dluhopisů jsou však stanoveny dolary.

Proto je Rusko podle definice Moody’s v platební neschopnosti, pokud to nenapraví do 4. května, což je konec 30denního tolerančního období, uvedla ve čtvrtek (14. 4.) ratingová agentura.

„Tyto dluhopisové kontrakty nemají ustanovení týkající se splácení v jiné měně než v dolarech,“ připomněla Moody’s a dodala, že některé ruské eurobondy emitované po roce 2018 umožňují za jistých podmínek splátky v rublech, dluhopisy emitované předtím, co jsou i zmíněné dluhopisy splatné v letech 2022 a 2042, to neumožňují.

\“Investoři podle názoru Moody’s k datu splatnosti nedostali úhradu v zahraniční měně“, k čemuž se Rusko smluvně zavázalo.

Moskva několikrát prohlásila, že chce splácet svůj dluh, čemuž však brání západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Rusko nedokázalo splácet krátkodobý rublový dluh v roce 1998, kdy jej zasáhla asijská dluhová krize a propad cen ropy.

Situace je v současnosti jiná, Rusko sice má peníze, ale nemůže dluh splácet, protože USA, EU a Kanada zmrazily jeho devizové rezervy, které jsou čtvrté největší na světě. To by byl první velký krach Ruska za více než století, jelikož i koncem 90. let, po zániku Sovětského svazu, bylo schopno vyrovnat zahraniční dluhy.

Podobně jako Moody’s se koncem minulého týdne vyjádřila i další ze tří velkých ratingových agentur Standard & Poor’s Global Ratings, která zhoršila hodnocení úvěrové bonity Moskvy. Standard & Poor’s snížila rating Ruska na úroveň částečné platební neschopnosti (selective default, SD).

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek