- Komerční sdělení -finance
DomůAZ magazínVálka na Ukrajině výrazně zpomalí globální ekonomiku, tvrdí MMF

Válka na Ukrajině výrazně zpomalí globální ekonomiku, tvrdí MMF

Mezinárodní měnový fond (MMF) pro ruskou válku proti Ukrajině snížil prognózy růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. Válka podle fondu představuje překážku globálního zotavení. Informují o tom MMF a CNBC.
MMF aktuálně počítá v roce 2022 i v roce 2023 s expanzí světového hrubého domácího produktu (HDP) o 3,6 % po nárůstu o 6,1 % v roce 2021. To je o 0,8 procentního bodu, respektive o 0,2 procentního bodu méně ve srovnání s lednovými předpověďmi. Fond také očekává, že po roce 2023 se globální růst ve střednědobém horizontu zpomalí na 3,3 %.

Rizika ohrožující ekonomiku se podle MMF prudce zvýšila. Nevyprovokovaná ruská invaze bude mít dalekosáhlé negativní následky pro celou globální ekonomiku. „Ekonomické škody způsobené tímto konfliktem přispějí k výraznému zpomalení globálního růstu v roce 2022,“ uvedl MMF.

MMF očekává dvouciferný propad ukrajinského HDP
MMF očekává dvouciferný propad ukrajinského HDP a výraznou kontrakci ruské ekonomiky, přičemž následky války zasáhnou celou globální ekonomiku prostřednictvím turbulencí na komoditních trzích, narušení obchodu a finančních toků. „I když válka přibrzdí růst, zvýší inflaci. Ceny paliv a potravin se prudce zvýšily, což se nejvíce dotklo zranitelné populace v nízkopříjmových zemích,“ uvedl MMF.

Vysoká inflace podle MMF ztíží roli centrálních bank, které se na jedné straně musí vyrovnat s rychlým růstem cen a na druhé straně nesmí udusit růst ekonomiky. Očekává se zvýšení sazeb, protože centrální banky budou zpřísňovat měnové politiky, což zvýší tlak na rozvíjející se trhy a rozvojové ekonomiky.

MMF počítá, že ekonomika USA letos vzroste o 3,7 % a příští rok o 2,3 % po +5,7 % v roce 2021. HDP eurozóny se zvýší o 2,8 %, respektive o 2,3 %. Japonská ekonomika by měla expandovat o 2,4%, respektive o 2,3%, a čínská o 4,4%, respektive o 5,1%.

Ruský HDP letos padne o 8,5 %, očekává MMF
Sankce uvalené na Rusko tvrdě zasáhnou ekonomiku země. MMF očekává, že ruský HDP letos padne o 8,5 % a příští o další 2,3 %.

Ještě černější jsou však vyhlídky ukrajinské ekonomiky, která by letos měla klesnout o 35%. \“I kdyby válka brzy skončila, ztráta životů, destrukce fyzického kapitálu a útěk obyvatel budou výrazně brzdit ekonomickou aktivitu během mnoha dalších let,\“ uvedl MMF.

Ruský útok na Ukrajinu podle MMF zintenzivnil dodávkové šoky v globální ekonomice a přinesl také nové problémy. „Rusko je velkým dodavatelem ropy, plynu a kovů a společně s Ukrajinou i pšenice a kukuřice. Snížení dodávek těchto komodit prudce zvýšilo jejich ceny.“

Rychlý růst cen zasáhne nízkopříjmové domácnosti po celém světě a inflace zůstane vysoká déle, než se dosud předpokládalo. MMF odhaduje, že inflace v USA dosáhne v letošním roce 7,7 % av eurozóně 5,3 %.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek